Najczęściej zadawane pytania

"Przysługuje mi refundacja od pracodawcy na okulary korekcyjne, ale nie wiem co muszę zrobić. Czy kupując okulary przez internet ta refundacja mi przysługuje?"

Już wyjaśniamy kiedy pracodawca jest zobligowany do refundacji okularów i jakie są ku temu przesłanki.

Co mówi prawo?

Pracodawca jest zobowiązany do sfinansowania okularów pracownikowi, u którego okulista lub optometrysta stwierdził wadę wzroku. Jedynym warunkiem jest praca przy komputerze. Jest kilka możliwych wariantów refundacji:

 1. Wręczenie okularów korekcyjnych w formie rzeczowej

 2. Zapłatę określonej kwoty za okulary korekcyjne

 3. Zwrot poniesionych kosztów przez pracownika

Jaka kwota refundacji mi przysługuje?

Wysokość refundacji zależy wyłacznie od polityki firmy. Mniej więcej kwota oscyluje w granicach 250-1000 złotych. Zapytaj o wysokość refundacji w swoim Dziale Kadr. Dowiesz się w jaki sposób pracodawca finansuje okulary korekcyjne. Resztą zajmujemy się my.

Wrzucenie okularów korekcyjnych w koszta we własnej działalności gospodarczej

Najrozsądniejszą opcją jest wykonanie telefonu do swojego księgowego. Czy charakter twojej działalności kwalifikuje się do zaliczenia okularów korekcyjnych jako wydatek firmowy. Pamiętaj o interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 lutego 2009 r.,sygn. ITPB1/415-790/08/AK.

 

„(…) wydatek na zakup okularów korekcyjnych ma na celu ochronę jego >>przedsiębiorcy<< zdrowia. Wydatki uwarunkowane stanem zdrowia osoby prowadzącej działalność gospodarczą należą do wydatków o charakterze osobistym. W sytuacji zaistnienia wady wzroku, czy też jej pogłębiania się, osoba fizyczna jest zmuszona do poczynienia zakupu okularów z odpowiednimi szkłami niezależnie od tego czy prowadzi działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi. Tak więc, bezpośrednim celem jaki jest związany z ponoszeniem tego rodzaju wydatków jest ochrona wzroku, a nie osiągnięcie przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Poniesienie wydatków na zakup okularów nie ma realnego wpływu na wysokość przychodów uzyskiwanych ze świadczenia usług wykonywanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ani też związku z prowadzoną działalnością jako źródłem przychodów.”

Czego potrzebujemy, abyś mógł otrzymać refundację na okulary korekcyjne?

 1. Kupno wybranych okularów wraz z soczewkami okularowymi - okulary korekcyjne

 2. Poinformowanie nas, że potrzebujesz faktury - wystawiamy ją na Ciebie lub na firmę, w której jesteś zatrudniony/a. Dział Kadr Twojej firmy ustala formę faktury. Zawsze umieszczamy w uwagach dopisek "Okulary korekcyjne do pracy przy komputerze dla XY".

 3. Pozycja na fakturze będzie widnieć jako "Okulary korekcyjne". Nie będzie to rozbite na oprawkę i soczewki okularowe. Okulary korekcyjne objęte są stawką 8%VAT-u, natomiast kupując osobno oprawkę oraz soczewki okularowe płacimy 23% VAT-u.

 4. Rozliczasz się z Twoją firmą zgodnie z wytycznymi z jej Działu Kadr.

Prościej się nie da :) W razie pytań służymy pomocą na naszym facebooku, instagramie, mailu lub telefonicznie.

"Okularów nie można przymierzyć, więc kupno ich przez internet nie ma sensu"  Od wielu osób słyszę podobne twierdzenia, dlaczego ja mam kupować?

Pośrednio zgadzamy się, z tym argumentem, oczywiście przewagą stacjonarnych salonów optycznych jest możliwość fizycznego doboru oprawek. Natomiast w naszym przypadku cały proces doboru okularów jest tak zorganizowany, aby każdy klient był usatysfakcjonowany.

Z naszej strony rekompensujemy to znacząco niższą ceną niż w salonach optycznych :)
Gdyby zamówione okulary nie spełniały Twoich oczekiwań, masz możliwość 30 dniowego zwrotu bez podania przyczyny. Umawiasz termin odbioru paczki przez kuriera i tyle. W każdej paczce znajduje się formularz zwrotu, który należy wypełnić.

Oszczędzasz czas, oszczędzasz pieniądze, kupujesz bez wychodzenia z domu, chcesz to zwracasz paczkę i do tego dorzucamy jeszcze darmową dostawę od 200 złotych, a co!

Jeśli jesteś dobrym negocjatorem to używasz przycisku "Negocjuj cenę" aby zakup był jeszcze bardziej korzystny, niż w stacjonarnych salonach.

Czym się różnią gotowe okulary od tych, które wykonywane są na zamówienie?

Okulary, które kupiliśmy w aptece, nie różnią się niczym od tych kupionych w markecie, na targowisku czy w popularnej drogerii. Nosząc takie okulary narażamy swój wzrok na naprawdę poważne konsekwencje, których większość osób decydująca się na ten wariant nie jest kompletnie świadoma.

A więc postaramy się rozwiać parę mitów, które narosły wokół okularów korekcyjnych lub po prostu wytłumaczyć podstawowe różnice, dlaczego warto zadbać o swój wzrok i "zainwestować" parę złotych więcej w okulary, które skorygują naszą indywiudalną wadę wzroku.

"Mam dwójki do czytania, zupełnie mi to wystarczy. Przecież dobrze widzę"


Podstawowy argument osób, które noszą gotowe okulary. To, że okulary poprawiają w jakimś stopniu widzenie, to nie znaczy, że nie są w stanie wywołać negatywnych konsekwencji dla Twojego wzroku i zdrowia.
​Gotowe okulary korekcyjne nie zawierają takich parametrów jak:

 • r​ozstaw źrenic 
 • różnicy w mocach dla oka prawego i lewego, powodując tym samym brak widzenia obuocznego. W większości przypadków ludzie nie są symetryczni, tak samo rzutuje to na wadę wzroku. To, że jedno oko jest korygowane wartością np. +1.0, nie znaczy, że z automatu drugie oko ma taką samą wadę. Może to prowadzić do widzenia jednoocznego, bądź wielu innych poważnych konsekwencji z twoim układem wzroku.

Gotowe okulary są wykonane ze słabej jakości materiałów, zawierając stopy metali np. niklu, cynku lub miedzi. U dużej części osób mogą powodować reakcje alergiczne. Również jakość plastiku, z których są wykonane powoduje, że takich okularów nie jesteśmy w stanie dopasować do twarzy. Mimo podgrzewania oprawy przez optyka, takie okulary po prostu pękają w rękach.

Na jakie konsekwencje narażamy się nosząc gotowe okulary? Wymienimy te najbardziej powszechne:

 • osłabienie ostrości wzroku z powodu przekorygowania lub niedokorygowania mocy okularów
 • widzenie pozaplamkowe, które prowadzi do trwałego obniżenia ostrości widzenia. Spowodowane jest to brakiem ustawienia prawidłowych środków optycznych w okularach.
 • wzmożone łzawienie i pieczenie oczu
 • "nacisk" na oczy. Uczucie, jakby ktoś uciskał nam palcem gałkę oczną przez zamkniętą powiekę
 • wystąpienia reakcji alergicznych na twarzy, oczach z powodu niskiej jakości materiałów użytych do produkcji okularów
 • wyłączenie pracy jednego oka, po przez zaburzenie widzenia obuocznego ze względu na nieprawidłowe parametry gotowych okularów
 • zaburzenia oceny odległości i wielkości danego przedmiotu
 • bóle i zawroty głowy, migreny

ABY PRZECZYTAĆ WIĘCEJ NA TEN TEMAT, KLIKNIJ TUTAJ

Dlaczego ceny są znacząco niższe niż w stacjonanych salonach optycznych?
 

Już tłumaczymy czym to jest spowodowane. Brak wynajmu lokalu, brak opłat miesięcznych, brak potrzeby zatrudniania wykwalifikowanej kadry, brak potrzeby kupna i utrzymania sprzętu optycznego. Dzięki temu nasza marża na produkty jest jak najniższa, aby każdy klient, który zakupił produkt w naszym sklepie z przyjemnością do nas powrócił. Mając świadomość, że nie przepłacił.
Mamy również nadzieje, że sposób pakowania przesyłki, jak dodane gratisy również to spowodują :)


To tylko jeden z powodów, których powinnien Cię przekonać do zakupu okularów/soczewek online w naszym sklepie

WIĘCEJ ARGUMENTÓW UŻYLIŚMY W TYM ARTYKULE! 

Czy wszystkie sprzedawane okulary w sklepie są oryginalne?

Wszystkie okulary sprzedawane w naszym sklepie są w 100% oryginalne. Prowadzimy również sprzedaż w lokalnych salonach optycznych, dlatego nie możemy sobie pozwolić, aby sprzedawać okulary do których są watpliwości, co do ich autentyczności.

Jesteśmy autoryzowanym sprzedawcą takich marek jak:

​Ray-Ban, Vogue, Carrera, Hugo Boss, Marc Jacobs, MaxMara, a także posiadamy outletowe marki premium: Gucci, Valentino , YSL

Możesz być w 100% pewien, że każdy produkt jest oryginalny. Do każdych opraw dołączone jest etui, ściereczka oraz certyfikat oryginalności.

Co to jest rozstaw źrenic? Jak zmierzyć PD?

​Czym jest antyrefleks w okularach? Czy warto brać tą powłokę do swoich okularów?

Antyrefleks jest to powłoka, która niweluje odbicia światła. Dzięki temu soczewka okularowa jest bardziej przejrzysta, dzięki temu poprawia kontrast widzenia. Jest stosowana jako podstawowa powłoka chroniąca nasze oczy przed sztucznym światłem. Każde okulary korekcyjne w dzisiejszych czasach powinny zawierać powłokę antyrefleksyjną.

Dodatkowo antyrefleks spełnia rolę estetyczną. Dzięki niwelowaniu odblasków powoduje, że w soczewkach okularowych nie ma odbić, jakbyśmy patrzyli przez szybę.

Kolejną zaletą jest zwiększenie twardości soczewki okularowej, przez co okulary są bardziej chronione przed zarysowaniami.

Najbardziej popularnym odbiciem szczątkowym, po którym rozpoznajemy powłokę antyrefleksyjną jest odbicie zielone. Również występują warianty refleksu pomarańczowego lub bezbarwne (achromatyczne).

Antyrefleks może być nakładany na soczewki organiczne(plastikowe), jak również na soczewki mineralne (klasyczne szkło, od którego kompletnie się odchodzi).

Trzeba pamiętać, aby nie zostawiać okularów korekcyjnych z powłoką antyrefleksyjną latem w aucie, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura. Może pojawić się charakterystyczny "pajączek" na okularach. Wygląda to jakby ktoś gwoździem porysował soczewkę okularową. Niestety większość producentów nie przyjmuje reklamacji na tego typu uszkodzenia.

Uważamy, że w procesie kupowania i dobierania okularów warto dopłacić kilkadziesiąt złotych więcej i mieć świadomość, że w dzisiejszym zdigitalizowanym świecie mamy zwiększoną ochronę na i tak obciążony już narząd wzroku.

Jak odczytać receptę okularową?

Prawidłowe odczytanie parametrów, które zostały umieszczone na recepcie okulistycznej jest niezwykle ważne – szczególnie, kiedy planujesz zakup okularów przez Internet.

W tradycyjnym salonie optycznym, gdzie kontakt ze sprzedawcą jest bezpośredni, można zapytać o poradę w rozszyfrowaniu parametrów z recepty, wówczas obsługa wyjaśni nam, co oznaczają poszczególne wartości.

W większości sytuacji nawet nie trzeba tego robić, ponieważ optyk zabiera receptę i doskonale wie jak wykonać okulary, uwzględniające zawarte tam dane.

Jednak w trakcie zamawiania okularów przez Internet prawidłowe wpisanie danych jest Twoim zadaniem.
Dlatego dziś omówimy parametry, które znajdują się na wszystkich okulistycznych receptach - rozwiniemy tajemnicze skróty i nazwy, abyś wiedział co masz wpisać, w którym miejscu i dlaczego.

OP/OL - oznacza kolejno „oko prawe” i „oko lewe”
 

Dal – dane znajdujące się w kwadracie oznaczonym jako „dal”, to nic innego jak moc okularów, które będą służyć Ci do codziennych czynności, w których wykorzystujemy wzrok na kilka metrów np. w trakcie jazdy autem umożliwiając ostre i wyraźne widzenie obiektów znajdujących się daleko przed Tobą lub podczas spaceru.
 

Bliż - jeśli dane znajdują się w kwadracie „bliż”, to oznacza, że głównym zadaniem Twoich przyszłych okularów będzie jak najlepsza jakość widzenia z bliska np. w trakcie czytania.
 

Sfera – parametr ten określa moc i siłę soczewki.


ABY PRZECZYTAĆ WIĘCEJ NA TEN TEMAT, KLIKNIJ TUTAJ

 

Optyk, ortoptysta optometrysta, okulista? Opis zawodów i podział obowiązków.

​Korygowanie wad wzroku, jak i leczenie chorób narządu wzroku nie jest możliwe, bez odpowiedniej współpracy pomiędzy zawodami z branży okulistycznej, optometrycznej i optycznej.

Zakres działania pomiędzy zawodami znacznie się pokrywa, co umożliwia kompleksową ochronę narządu wzroku.                                                                            

 • Okuliści mają nieograniczony zakres działań w dziedzinie ochrony i leczenia narządu wzroku. Przepisy umożliwiają okuliście wykonywanie wszelkich badań, interwencji chirurgicznych i pomocy udzielanej w ramach niedowidzenia lub słabo widzenia.

  Patrząc pod kątem historycznym, okulistyka rozwinęła się jako specjalizacja lekarzy, podczas gdy optometria powstała jako zawód, który ma na celu badanie refrakcji wzroku, badania przedniej komory oka oraz współpracę z pacjentem poprzez uświadamianie w dziedzinie profilaktyki wzroku. W dzisiejszych czasach różnica zaciera się i współpraca na linii okulista - optometrysta występuje coraz częściej.

 • Optometrysta w razie wykrycia schorzenia narządu wzroku, kieruje pacjenta do okulisty. Współpraca ortoptysty z okulistami, również jest coraz częstsza. Podczas wykrycia zaburzeń mięśni gałki ocznej, ortoptysta specjalizujący się w leczeniu słabowidzenia i niedowidzenia jest niezbędny w gabinecie okulistycznym.

 • Ortoptyści są przeszkoleni w leczeniu pacjentów za pomocą pomocy optycznych i terapii rehabilitacyjnej w zakresie leczenia zaburzeń widzenia obuocznego. Współpraca następuje, przede wszystkim z okulistami i optykami. Ortoptysta konsultuje z okulistą zastosowaną terapię, której celem jest poprawa jakości widzenia obuocznego, bądź zniwelowanie niekorzystnych zmian.
                   

 • Kooperacja z optykiem występuje na płaszczyźnie doboru pomocy optycznych i nieoptycznych.
  Powoduje to, że każdy z zawodów zajmuje się swoją dziedziną - korekcji, leczenia, czy też badania narządu wzroku. Umożliwia to większą specjalizację poszczególnych zawodów i zwiększenie jakości wykonywanych usług i badań.

  Dzięki temu największą korzyść zyskują pacjenci.

  Optyk mimo, że znajduje się na końcu „łańcucha” współpracy, to jest kluczową osobą w całym procesie. Na podstawie wcześniejszych badań wykonywanych przez okulistów, optometrystów, czy ortoptystów i wypisanych recept, koryguje on wadę wzroku pacjenta za pomocą soczewek okularowych.

Polaryzacja w okularach przeciwsłonecznych i filtry UV? O co w tym wszystkim chodzi, czym się kierować?