JAK CZYTAĆ RECEPTĘ NA OKULARY KOREKCYJNE?

Większość badań wzroku w dzisiejszych czasach kończy się niestety wypisaniem recepty na okulary korekcyjne. Są to dane, które dla wielu mogą wydawać się mocno tajemnicze i niezrozumiałe. Przychodzimy z pomocą! Postaramy się wyjaśnić co jest czym, co za co odpowiada i co ono powoduje w jak najbardziej przystępnym języku :)

Prawidłowe odczytanie parametrów, które zostały umieszczone na recepcie okulistycznej jest niezwykle ważne – szczególnie, kiedy planujesz zakup okularów przez Internet.

W tradycyjnym salonie optycznym, gdzie kontakt ze sprzedawcą jest bezpośredni, można zapytać o poradę w rozszyfrowaniu parametrów z recepty, wówczas obsługa wyjaśni nam, co oznaczają poszczególne wartości. W większości sytuacji nawet nie trzeba tego robić, bo optyk zabiera receptę i doskonale wie jak wykonać okulary, uwzględniające zawarte tam dane. Jednak w trakcie zamawiania okularów przez Internet prawidłowe wpisanie danych jest Twoim zadaniem. Dlatego dziś omówimy parametry, które znajdują się na wszystkich okulistycznych receptach - rozwiniemy tajemnicze skróty i nazwy, abyś wiedział co masz wpisać, w którym miejscu i dlaczego.

Podstawowe dane na recepcie od okulisty

OP/OL - oznacza kolejno „oko prawe” i „oko lewe”
 

Dal – dane znajdujące się w kwadracie oznaczonym jako „dal”, to nic innego jak moc okularów, które będą służyć Ci do codziennych czynności, w których wykorzystujemy wzrok na kilka metrów np. w trakcie jazdy autem umożliwiając ostre i wyraźne widzenie obiektów znajdujących się daleko przed Tobą lub podczas spaceru.
 

Bliż - jeśli dane znajdują się w kwadracie „bliż”, to oznacza, że głównym zadaniem Twoich przyszłych okularów będzie jak najlepsza jakość widzenia z bliska np. w trakcie czytania.
 

Sfera – parametr ten określa moc i siłę soczewki. Podany jest w dioptriach i może przyjmować wartości ujemne (-) lub dodatnie (+). Może również zdarzyć się, że parametr wynosi “0”/PLAN, to nic innego jak tzw. zerówki. (Więcej o "zerówkach" opisaliśmy tutaj)
 

PD (ang. Pupil Distance) - to nic innego jak rozstaw źrenic, czyli odległość pomiędzy środkiem źrenicy jednego i drugiego oka. Jest to równie ważny parametr, który jest niezbędy do prawidłowego wykonania okularów korekcyjnych. Jeśli okulista nie zamieścił go na Twojej recepcie, zmierz PD samodzielnie. Nic się nie martw, zadbaliśmy o to. Cały opis jak to zrobić i akcesoria, które pomogą Ci zabawić się w okulistę, znajdziesz o tutaj

 

Cylinder – wartość wpisywana do recepty przy występowaniu astygmatyzmu, wielkość może przyjmować zarówno wartości dodatnie i ujemne

 

- wartość bezpośrednio związana z wartością cylindra i występująca komplementarnie, wpisana w postaci stopni

 

Pryzmado korekcji zeza. Oznacza korekcję soczewkami okularowymi pryzmatycznymi.

 

Baza/Baza pryzmatu – może być określana kątowo od 0 do 360 stopni, lub oznaczona opisowo- nos, skroń, góra, dół,

 

Mamy nadzieje, że "odczarowaliśmy" tą skomplikowaną na pierwszy rzut oka receptę.

W razie jakichkolwiek pytań oczywiście służymy pomocą!


kontakt@modneokulary.pl

+48 785 616 970


 

Nasze rekomendacje